Rada Naukowa czasopisma dokonuje wstępnej weryfikacji nadesłanych tekstów oraz wyznacza dwóch recenzentów dla każdego artykułu. Tekst, który w opinii członków Rady nie spełnia wymogów formalnych i/lub merytorycznych może zostać odrzucony, a jego autor poinformowany o tym fakcie lub/i poproszony o wprowadzenie sugerowanych zmian i ponowne nadesłanie tekstu. Przy wyborze recenzenta pod uwagę brane jest pokrewieństwo jego zainteresowań badawczych z tematyką nadesłanego tekstu oraz znajomość języków (w przypadku publikacji w języku innym niż polski). Zgodnie z przyjętą zasadą wychodzącą naprzeciw wymogom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Redakcja wyznacza recenzentów afiliowanych w uczelni lub jednostce badawczej innej od tej, w której afiliowany jest potencjalny autor. W przypadku tekstu obcojęzycznego przestrzega się zasady, aby recenzent był afiliowany w instytucji innej niż narodowość autora pracy.
Wyznaczeni recenzenci otrzymują od Redakcji anonimowy tekst artykułu oraz formularz recenzyjny czasopisma (zob. załącznik), który wypełniają i odsyłają do Redakcji w ciągu 2-3 tygodni. Proces recenzyjny, w zależności od tego w którym miesiącu został złożony artykuł (czasopismo jest półrocznikiem), trwa maksymalnie 2 miesiące.
Redakcja nie ujawnia nazwisk recenzentów poszczególnych artykułów, ale ich alfabetyczny spis jest umieszczany raz do roku na stronie internetowej czasopisma.
Przy wyborze recenzentów Redakcja bierze pod uwagę brak konfliktu interesów między recenzentami a autorem (bezpośrednie relacje osobiste, relacje podległości zawodowej, etc.). Recenzje są podwójnie ślepe (double-blind).
Formularz recenzyjny oprócz gotowych pytań, na podstawie których recenzenci przyznają artykułowi stosowną liczbę punktów zawiera także miejsce na krótki opis i podsumowanie, w którym recenzenci jednoznacznie wyrażają swoją rekomendację co do zasadności publikacji artykułu lub jej braku.
W trosce o wysoki poziom merytoryczny czasopisma Redakcja zastrzega sobie prawo do publikacji tylko tych z nadesłanych tekstów, które uzyskają dwie pozytywne recenzje. W przypadku dużych rozbieżności w ocenie artykułu przez recenzentów Redakcja zastrzega sobie prawo wyznaczenia trzeciego recenzenta. Formularz recenzyjny jest dostępny na stronie internetowej czasopisma.
W przypadku podejrzenia nieuczciwych praktyk, Sekretarz czasopisma rozpoczyna postępowanie wyjaśniające z udziałem recenzentów/recenzentek i autora/autorki tekstu oraz zgłasza tę kwestię Redaktorowi naczelnemu. Autor ma prawo do ustosunkowania się do zarzutów i wprowadzenia korekt w tekście (np. oznaczenia przypisem spornego fragmentu swojego autorstwa, który pochodzi z innego tekstu, o czym przypadkowo zapomniał). W przypadku potwierdzenia podejrzeń Redaktor naczelny podejmuje decyzję o niezwłocznym odrzuceniu tekstu i poinformowaniu o tym fakcie autora/autorki tekstu.
ISSN 2082-5951
DOI: 10.14746/seg
Creative Commons Uznanie autorstwa
4.0 Międzynarodowe.
Wskaźniki oceny czasopisma:
Ministerstwo Edukacji i Nauki: 20 punktów
Czasopismo indeksowane w: ERIH PLUS, CEJSH, INDEX COPERNICUS, Google Scholar, WorldCat
prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk